Katalógový projekt rodinného domu verzus rodinný dom od architekta

Katalógový projekt rodinného domu verzus rodinný dom od architekta

Realizovať dom formou katalógového projektu rodinného domu alebo si nechať spraviť rodinný dom od architekta?

Veľa klientov pri prvotných úvahách o svojom budúcom rodinnom dome rieši dilemu, či si kúpiť katalógový projekt rodinného domu, alebo vstúpiť do spolupráce s architektom a nechať si realizovať projekt „na mieru“.

Ak sa zamyslíte nad obsahom katalógového projektu a službami architekta ide v podstate o dve úplne rozdielne veci, ktoré nie je možné porovnávať. V prípade katalógového projektu klient dostáva iba produkt, ktorý je väčšinou potrebné ďalej upravovať podľa danosti pozemku a potrieb budúcich užívateľov. Architekt vám namiesto produktu poskytuje v prvom rade službu, ktorá obsahuje všetko, od idey, cez projekt pripravený na mieru podľa požiadaviek klienta, až po podporu pri celom procese uskutočnenia predstavy o bývaní.

Katalógový projekt rodinného domu:

zahŕňa výber z radu vopred navrhnutých plánov domu. Klient si vyberie projekt z katalógu, ktorý najlepšie vyhovuje jeho potrebám a vkusu. Plán ale nieje prispôsobený jeho potrebám a rodina je obmedzená na to, čo je dostupné v katalógu. Vo veľkom množstve prípadov si nakoniec klient upravuje katalógový projekt pre jeho potreby.

Rodinný dom od architekta:

Naopak spolupráca s architektom pri návrhu domu ponúka oproti kúpe katalógového rodinného domu viacero výhod:

1. produkt verzus služba:

Na rozdiel od kúpi katalógového projektu si pri spolupráci s architektom kupujete jeho služby, ktoré Vás prevedú celím procesom projektovania, vybavovania potrebných povolení a realizácie Vášho projektu.

2. Kvalita a služba:

Architekt zabezpečí, aby bol dom postavený podľa najvyšších štandardov a podľa náročných špecifikácií. Bude tiež spolupracovať s miestnymi úradmi, zabezpečí potrebné povolenia a dozrie na to aby dom spĺňal všetky stavebné normy a predpisy.

3. Dizajn:

Architekt klientovy môže pomôcť vytvoriť skutočne jedinečný a esteticky príjemný domov. Pomôže mu pri výbere materiálov, farieb a textúr, ktoré budú najlepšie vyhovovať celkovému dizajnu.

4. Efektívnosť:

Dobrý architekt má znalosti o energeticky účinných technikách, má prehľad o aktuálnych trendoch v materiáloch a technickom zariadení budovy, ktoré možno začleniť do návrhu domu. To môže pomôcť ušetriť peniaze na účtoch za energiu z dlhodobého hľadiska a zároveň Vám poradí aby vynaložené investičné náklady na stavbu boli maximálne efektívne využité.

5. Prispôsobenie:

Architekt vám môže pomôcť navrhnúť dom, ktorý špecificky spĺňa vaše potreby a túžby. Architekt s vami bude spolupracovať na vytvorení dizajnu, ktorý vyhovuje vášmu životnému štýlu, rozpočtu, špecifikám a veľkosti pozemku.

6. Cena:

Dom navrhnutý na mieru môže stáť menej ako katalógový rodinný dom podobnej kvality. Architekt môže s vami spolupracovať pri hľadaní spôsobov, ako znížiť celkové náklady na projekt formou priestorovej organizácie, použitých materiálov a celkovej efektívnosti pri návrhu. Investícia do kvalitného projektu a samotnej služby od architekta sa Vám vráti vo forme úspory pri samotnej realizácii.

Architekt je profesionál, ktorý navrhuje a plánuje výstavbu budov a iných stavieb. Mať architekta je dôležité, pretože do stavebného procesu prináša množstvo vedomostí a skúseností. Rozumie technickým aspektom výstavby, ako je technicko-stavebné riešenie a stavebné predpisy, je schopný vyvážiť tieto požiadavky s estetickými a funkčnými cieľmi projektu. Architekti majú tiež schopnosť myslieť kreatívne a prichádzať s jedinečnými riešeniami v rámci návrhu. Okrem toho môžu pomôcť zabezpečiť, aby bol projekt zrealizovaný podľa plánu a v rámci rozpočtu.

Pri prvotnom rozhodovaní nad realizáciou Vášho budúceho rodinného domu a pre lepšiu predstavu priebehu celej realizácie projektu rodinného domu Vám odporúčame navštíviť aj našu stránku venovanú rodinným domom, v ktorej bližšie vysvetľujeme spôsob našej spolupráce pri projekte rodinného domu, prípadne stránku venovanú realizácii projektu interiéru. Zároveň si neváhajte prezrieť aj naše portfólio realizácií a projektov.