RD Piestany

Rodinné domy

Rok realizácie: 2017-2020

RD Piestany

Rodinný dom novostavba

Oáza pokoja

Rodinný dom v Piešťanoch je typovo mestský dom. Nachádza sa na rohovom pozemku v blízkosti pešej zóny v Piešťanoch. Svojou hmotou dopĺňa tvar ulice. Výškovo aj tvarovo nadväzuje na okolité domy. Tieto danosti boli jasné od začiatku navrhovania a tak už vo veľmi skorých fázach navrhovania vznikla schéma kde dom tvorí „hradbu“ voči ulici a vnútri pozemku sa nachádza záhrada „oáza pokoja“.

Klienti

Klienti chceli dom, ktorý bude slúžiť na pobyt počas predĺžených víkendov. Umožní im uniknúť pred prácou do oázy pokoja, kde budú stále mať poruke mestské vymoženosti.

Dom je členený na dennú časť pre pobyt a prípadné návštevy nachádzajúcu sa na prízemí, a na nočnú tichú časť na poschodí. Veľké panoramatické okná v obytnej časti spájajú interiér a exteriér. Obývačka sa stáva súčasťou záhrady. Záhrada obsahuje pôvodné staré aj novovysadené stromy. Ich množstvo dáva záhrade skoro „lesný“ charakter a vytvára dobrú klímu počas leta.

Počas zimy keď listy stromov opadajú je obytný priestor vyhrievaný slnkom.

Prízemie

Na prízemí sa nachádza aj jedna spálňa pre hostí vrátane hygienického zázemia. Veľká garáž poskytuje dostatok priestoru pre parkovanie auta aj pre uloženie bicyklov, záhradného náradia a technického vybavenia domu.
Na poschodí je otvorený priestor s malým obytným priestorom, spálňou a hygienickým zázemím. Strecha obývačky je využitá, ako terasa s výhľadom do záhrad v strede mestského bloku.

Technológie

Dom má prevetrávanú fasádu obloženú cementotrieskovými doskami. Táto povrchová úprava domu dodáva mestský charakter a zároveň poskytuje kvalitné technické riešenie tepelnej izolácie zime a zábrany proti prehrievaniu v lete.

Hliníkové posuvné a otvárané okná sú dobrou investíciou pre dlhodobú funkčnosť a dobré tepelné vlastnosti. Dom je vybavený podlahovým kúrením a stropným chladením. Systém je koncipovaný tak, aby bolo možné používať vždy nové technologické a ekologické možnosti. Po niekoľkých rokoch užívania bol tepelný zdroj nahradený tepelným čerpadlom a momentálne sa uvažuje o osadení fotovoltických panelov.